17. 3. 2011

V sobotu nastane výjimečně velký úplněk

Letošní březnový úplněk se bude svou velikostí na pozemské obloze skutečně lišit od jiných úplňkových měsíců. Neočekávejte ovšem na obloze nic zvláštního! Výjimečnost nastávajícího úplňku totiž ocení snad jen milovníci statistik a tabulkových údajů.

Za vše může souhra okolností, která se přihodí jen jednou za několik desítek let. V sobotu 19. března 2011 v 19 hodin SEČ nastane úplněk a již hodinu poté se dostane do tzv. přízemí. Měsíc totiž kolem naší planety obíhá po poměrně komplikované trajektorii, která se podobá mírně výstředné elipse. Z toho vyplývá, že náš souputník od nás není pořád stejně daleko, ale v průběhu každého oběhu se od nás víceméně pravidelně vzdaluje a přibližuje. Pokud se nachází nejblíže k Zemi – je v přízemí a jeho úhlový průměr je na obloze největší, pokud se nachází nejdále – je v odzemí a jeho úhlový průměr je na obloze nejmenší.

Náš kosmický souputník ale ve skutečnosti vykonává mnohem složitější tanec, a tak ani jednotlivá přízemí a odzemí si nejsou rovna. Zkrátka, ne v každém přízemí je k nám Měsíc stejně blízko a ne v každém odzemí je od nás Měsíc stejně daleko. A to je další výjimečnost letošního březnového úplňku! Přízemí, ve kterém se Měsíc 19. března 2011 ve 20 hodin SEČ ocitne, je totiž nejbližším přiblížením k Zemi (356 577 km) nejen za celý letošní rok, ale za posledních několik let. Naposledy k nám byl Měsíc blíž 12. prosince 2008 (356 567 km) a bude až 14. listopadu 2016 (356 511 km). Dodejme, že nejbližší přízemí za celé 21. století připadne až na 6. prosince 2052, kdy od nás bude Měsíc vzdálen 356 421 km. Souhra blízkého přízemí a doby úplňku tedy vykouzlila z březnového úplňku letošního roku největší úplňkový kotouč od 8. března 1993!


Velký úplňkový kotouč. Foto: P. Nikolakakos.

Stejně jako v úvodu článku je však potřeba pro jistotu i v jeho závěru připomenout, že jde jen o zajímavé tabulkové hodnoty. Výjimečnosti březnového úplňku si při pohledu očima rozhodně nevšimneme, vždyť rozdíl velikostí Měsíce v přízemí a odzemí na pozemské obloze je desetkrát menší než tloušťka našich nehtů pozorovaných ze vzdálenosti natažené paže!

K tématu:
NASA Science News: Super Full Moon
Prohlídka Měsíce: Iluze velkého Měsíce